Jakou zprostředkovatelskou smlouvu uzavřít?

Někteří majitelé nemovitostí prodávají na trhu své nemovitosti sami, nebo se o to alespoň pokoušejí. To se však v dnešním komplikovaném, nejistém a neustále se měnícím prostředí může snadno ukázat jako příliš velké sousto, i když se to na první pohled možná nezdá.
Důvodů, proč při prodeji nemovitosti využít služeb realitní kanceláře, je celá řada. Pokud se stanete klientem realitní kanceláře, tato za vás udělá vše, co s prodejem nemovitosti souvisí. Ušetříte jak drahocenný čas, který můžete investovat jiným způsobem, tak spoustu nervů, o které můžete například ve frontě na katastrálním úřadu velice snadno přijít. Realitní kancelář nepochybně prodala mnohem víc nemovitostí než vy a tato zkušenost vede k jistějšímu výkonu, kvalitnější a efektivnější práci. Zkušenosti jsou také hlavní příčinou toho, že při prodeji prostřednictvím realitní kanceláře dostane majitel nemovitosti většinou více peněz a to i přesto, že realitní kanceláři zaplatí provizi.

Zkrátka - pokud chcete prodat svoji nemovitost bez zbytečných starostí a komplikací a nechcete riskovat, že za svoji nezkušenost na realitním trhu draze zaplatíte, obrátíte se na realitní kancelář. V takové případě budete muset s realitní kanceláří uzavřít smlouvu, protože jen tak je možné jasně nastavit pravidla obchodu a určit mantinely.

Na výběr máte tyto typy smluv

  • Nevýhradní zprostředkovatelská smlouva

Tato smlouva vám umožňuje spolupracovat s více realitními kancelářemi, případně si můžete nemovitost prodávat sami. Zdánlivě to vypadá velmi výhodně, ale skutečnost je zpravidla úplně jiná. Nabízí-li vaši nemovitost více realitních kanceláří, stává se, že je inzerována s různými podmínkami, různým popisemnekvalitní fotodokumentací (případně úplně bez fotografií), ale hlavně s různou cenou. To je dáno mimo jiné rozdílnými odměnami realitních kanceláří, ale především neseriózním postupem některých z nich, kdy majitel o změnách nabídkové ceny své nemovitosti často ani není informován. Jistě není třeba vysvětlovat, že zmíněné skutečnosti na potenciální kupce rozhodně důvěryhodně nepůsobí.
Další nevýhodou nevýhradní zprostředkovatelské smlouvy jsou menší investice realitní kanceláře do marketingu a prezentace nemovitosti. Každá realitní kancelář totiž logicky upřednostní nemovitosti s exkluzivní smlouvou.

  • Výhradní zprostředkovatelská smlouva

Výhradní zprostředkovatelská smlouva je standardem u renomovaných realitních kanceláří (s nevýhradními smlouvami pracují většinou začínající a nezkušení realitní makléři) a je zcela běžná v zahraničí. V České republice tento druh smlouvy stále ještě bojuje s důvěrou. Není však žádný důvod k obavám. Zprostředkovatelská smlouva je uzavřena na dobu určitou a vy se po jejím uplynutí sami rozhodnete, zda budete s prodejem nemovitosti u dané realitní kanceláře pokračovat.

Pokud zvolíte tento typ smlouvy, znamená to, že jste smlouvu uzavřeli jen s jednou realitní kanceláří, která vede veškerá jednání s případnými zájemci. Taková realitní kancelář pak pracuje s vysokou pravděpodobností úspěšného obchodu a může si dovolit mnohonásobně vyšší investice do marketingu a propagace nemovitosti. Výhradní zprostředkovatelská smlouva také garantuje dodržení nabídkové ceny nemovitosti a stejně tak dodržení všech ostatních parametrů obchodu. Logicky pak takový obchod bývá rychlejší za lepších cenových podmínek než je tomu v případě nevýhradních zprostředkovatelských smluv.

Potřebujete prodat nebo pronajmout nemovitost? Zajistíme to za vás.